825F1K5E
25W 1K5 OHMS METAL-MITE 1%
Quantity
RFQ
Specifications
Part Number:825F1K5E
Manufacturer:ARCOL (Ohmite)
Description:25W 1K5 OHMS METAL-MITE 1%
RoHs Status:
RoHS Compliant
Nkesp Part Number:73D-825F1K5E
Part Status3464 pcs
Manufacturer:ARCOL (Ohmite)
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Size / Dimension:1.075" L x 1.102" W (27.30mm x 28.00mm)
Series:Metal-Mite®89
Resistance:1.5 kOhms
Power (Watts):25W
Package / Case:Axial, Box
Package:Bulk
Operating Temperature:-
Mounting Feature:Flanges
Lead Style:Solder Lugs
Height - Seated (Max):0.583" (14.80mm)