LPS0800H10R0JB
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 800W
Quantity
RFQ
Specifications
Part Number:LPS0800H10R0JB
Manufacturer:MCB Industrie/Vishay
Description:RES CHAS MNT 10 OHM 5% 800W
RoHs Status:
ROHS3 Compliant
Nkesp Part Number:73D-LPS0800H10R0JB
Part Status26782 pcs
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Size / Dimension:2.362' L x 2.244' W (60.00mm x 57.00mm)
Series:LPS 800
Resistance:10 Ohms
Power (Watts):800W
Package / Case:Box
Package:Bulk
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C
Mounting Feature:Flanges
Lead Style:M4 Threaded
Height - Seated (Max):1.055' (26.80mm)