RER45F7680RC02
RES CHAS MNT 768 OHM 1% 10W
Specifications
Part Number:RER45F7680RC02
Manufacturer:Dale / Vishay
Description:RES CHAS MNT 768 OHM 1% 10W
Nkesp Part Number:73D-RER45F7680RC02
Part Status36917 pcs
Manufacturer:Dale / Vishay
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Size / Dimension:0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Series:Military, MIL-PRF-39009, RER45
Resistance:768 Ohms
Power (Watts):10W
Package / Case:Axial, Box
Package:Bulk
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Mounting Feature:Flanges
Lead Style:Solder Lugs
Height - Seated (Max):0.405" (10.29mm)
Features:Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Failure Rate:R (0.01%)