SQBW4010RJFASTON
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 40W
Quantity
RFQ
Specifications
Part Number:SQBW4010RJFASTON
Manufacturer:AMP Connectors/TE Connectivity
Description:RES CHAS MNT 10 OHM 5% 40W
RoHs Status:
ROHS3 Compliant
Nkesp Part Number:73D-SQBW4010RJFASTON
Part Status11615 pcs
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Size / Dimension:3.543' L x 0.748' W (90.00mm x 19.00mm)
Series:SQ, CGS
Resistance:10 Ohms
Power (Watts):40W
Package / Case:Radial, Rectangular Case
Package:Bulk
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Mounting Feature:Brackets
Lead Style:Quick Connects, 0.250' (6.35mm)
Height - Seated (Max):0.787' (20.00mm)