RER70F4R99RC02
RES CHAS MNT 4.99 OHM 1% 20W
Specifications
Part Number:RER70F4R99RC02
Manufacturer:Dale / Vishay
Description:RES CHAS MNT 4.99 OHM 1% 20W
Nkesp Part Number:73D-RER70F4R99RC02
Part Status26923 pcs
Manufacturer:Dale / Vishay
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Size / Dimension:1.062' L x 1.080' W (26.97mm x 27.43mm)
Series:Military, MIL-PRF-39009, RER70
Resistance:4.99 Ohms
Power (Watts):20W
Package / Case:Axial, Box
Package:Bulk
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Mounting Feature:Flanges
Lead Style:Solder Lugs
Height - Seated (Max):0.561' (14.25mm)
Features:Military, Moisture Resistant
Failure Rate:R (0.01%)