THS506K8J
RES CHAS MNT 6.8K OHM 5% 50W
Quantity
RFQ
Specifications
Part Number:THS506K8J
Manufacturer:AMP Connectors/TE Connectivity
Description:RES CHAS MNT 6.8K OHM 5% 50W
RoHs Status:
ROHS3 Compliant
Nkesp Part Number:73D-THS506K8J
Part Status13148 pcs
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±30ppm/°C
Size / Dimension:2.008' L x 1.181' W (51.00mm x 30.00mm)
Series:THS, CGS
Resistance:6.8 kOhms
Power (Watts):50W
Package / Case:Axial, Box
Package:Tray
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Mounting Feature:Flanges
Lead Style:Solder Lugs
Height - Seated (Max):0.669' (17.00mm)