AHA25AFB-2R26
RESISTOR CHASSIS MOUNT 2.26 OHM
Specifications
Part Number:AHA25AFB-2R26
Manufacturer:Yageo
Description:RESISTOR CHASSIS MOUNT 2.26 OHM
RoHs Status:
ROHS3 Compliant
Nkesp Part Number:73D-AHA25AFB-2R26
Part Status12534 pcs
Manufacturer:Yageo
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Size / Dimension:1.063" L x 1.063" W (27.00mm x 27.00mm)
Series:AHA
Resistance:2.26 Ohms
Power (Watts):25W
Package / Case:Axial, Box
Package:Bulk
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Mounting Feature:Flanges
Lead Style:Solder Lugs
Height - Seated (Max):0.587" (14.90mm)