KAL50FB16R0
RES CHAS MNT 16 OHM 1% 50W
Quantity
RFQ
Specifications
Part Number:KAL50FB16R0
Manufacturer:Stackpole Electronics, Inc.
Description:RES CHAS MNT 16 OHM 1% 50W
RoHs Status:
ROHS3 Compliant
Nkesp Part Number:73D-KAL50FB16R0
Part Status13030 pcs
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±30ppm/°C
Size / Dimension:1.968' L x 1.140' W (49.99mm x 28.96mm)
Series:KAL
Resistance:16 Ohms
Power (Watts):50W
Package / Case:Axial, Box
Package:Bulk
Operating Temperature:-55°C ~ 275°C
Mounting Feature:Flanges
Lead Style:Solder Lugs
Height - Seated (Max):0.641' (16.28mm)