RH02540R00FE02
RES CHAS MNT 40 OHM 1% 25W
Quantity
RFQ
Specifications
Part Number:RH02540R00FE02
Manufacturer:Dale / Vishay
Description:RES CHAS MNT 40 OHM 1% 25W
RoHs Status:
ROHS3 Compliant
Nkesp Part Number:73D-RH02540R00FE02
Part Status2486 pcs
Manufacturer:Dale / Vishay
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Size / Dimension:1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Series:RH
Resistance:40 Ohms
Power (Watts):25W
Package / Case:Axial, Box
Package:Bulk
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Mounting Feature:Flanges
Lead Style:Solder Lugs
Height - Seated (Max):0.561" (14.25mm)