RER65F3400PC02
RES CHAS MNT 340 OHM 1% 10W
Specifications
Part Number:RER65F3400PC02
Manufacturer:Dale / Vishay
Description:RES CHAS MNT 340 OHM 1% 10W
Nkesp Part Number:73D-RER65F3400PC02
Part Status41107 pcs
Manufacturer:Dale / Vishay
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Size / Dimension:0.750' L x 0.800' W (19.05mm x 20.32mm)
Series:Military, MIL-PRF-39009, RER65
Resistance:340 Ohms
Power (Watts):10W
Package / Case:Axial, Box
Package:Bulk
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Mounting Feature:Flanges
Lead Style:Solder Lugs
Height - Seated (Max):0.405' (10.29mm)
Features:Military, Moisture Resistant
Failure Rate:P (0.1%)