TE60B2K2J
TE 60W 2K2 5% BRACKET
Quantity
RFQ
Specifications
Part Number:TE60B2K2J
Manufacturer:AMP Connectors/TE Connectivity
Description:TE 60W 2K2 5% BRACKET
RoHs Status:
ROHS3 Compliant
Nkesp Part Number:73D-TE60B2K2J
Part Status3391 pcs
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Size / Dimension:1.102" Dia x 4.016" L (28.00mm x 102.00mm)
Series:TE
Resistance:2.2 kOhms
Power (Watts):60W
Package / Case:Radial, Tubular
Package:Box
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Mounting Feature:Brackets
Lead Style:Solder Lugs
Height - Seated (Max):2.520" (64.00mm)