RER60F39R2RC02
RES CHAS MNT 39.2 OHM 1% 5W
Specifications
Part Number:RER60F39R2RC02
Manufacturer:Dale / Vishay
Description:RES CHAS MNT 39.2 OHM 1% 5W
Nkesp Part Number:73D-RER60F39R2RC02
Part Status29277 pcs
Manufacturer:Dale / Vishay
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Size / Dimension:0.600' L x 0.646' W (15.24mm x 16.41mm)
Series:Military, MIL-PRF-39009, RER60
Resistance:39.2 Ohms
Power (Watts):5W
Package / Case:Axial, Box
Package:Bulk
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Mounting Feature:Flanges
Lead Style:Solder Lugs
Height - Seated (Max):0.335' (8.51mm)
Features:Military, Moisture Resistant
Failure Rate:R (0.01%)